XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu to wyjątkowe wydarzenie, które łączy sportowców z całego świata w duchu rywalizacji, determinacji i braterstwa. Zachęcamy Was do śledzenia sportowych zmagań w 548. konkurencjach i 22. dyscyplinach oraz kibicowania naszej reprezentacji! Tegoroczna Paralimpiada potrwa do 8 września, a jej hasło jest takie samo jak zakończonej Olimpiady, które brzmi: “Igrzyska szeroko otwarte”. Zapraszamy Was do obejrzenia dzisiejszej ceremonii otwarcia, początek o godz. 20:00 (transmisja w TV).
W zmaganiach weźmie udział 84. sportowców z Polski, w tym naszych 6. Paralimipijczyków, uczestniczących od lat w programie wsparcia sportowców z niepełnosprawnościami Fundacji Hasco-Lek. Wśród nich są: Oliwia Jabłońska i Alan Ogorzałek (parapływanie), Katarzyna Kozikowska, Monika Kukla oraz Mateusz Surwiło (parakajakarstwo), a także Lucyna Kornobys (dyscyplina: paralekkoatletyka, konkurencja: pchnięcie kulą).
Dlaczego Paralimpiada, a nie Paraolimpiada?
Słowo „paralimpiada” pochodzi od połączenia dwóch słów: „paraplegia” (jedno z rodzajów niepełnosprawności fizycznej) oraz „olimpiada”. Dodatkowo słowo „paralimpiada” pochodzi od greckiego przedrostka „para-„, który oznacza „obok” lub „w pobliżu”. Zatem „paralimpiada” oznacza „igrzyska obok olimpiady”, co wskazuje na równorzędne odbywanie się tych dwóch wydarzeń.
Nazwa została zmieniona w 2023 r., żeby dostosować się do standardów Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego (IPC). Ujednolicenie nazewnictwa miało również na celu spójną identyfikację sportów paralimpijskich na całym świecie. Problem występował także przy wymowie – zwłaszcza w języku angielskim ze względu na sąsiedztwo obu samogłosek “a” i “o”. Obecnie od tego czasu w Polsce używana jest nazwa Paralimpiada (Paralympic Games).
W naszym cyklu #HascoKibicuje przybliżymy Wam historię multimedalistki, uczestniczki Paralimpiad w Rio de Janeiro (2016) oraz w Tokio (2021) – Lucyny Kornobys, której największym sportowym osiągnięciem jest dwukrotnie wywalczony srebrny medal Igrzysk.
Lucyna swoją przygodę ze sportem rozpoczęła w 2008 r., trenując w Klubie START Wrocław siatkówkę na siedząco. Następnie zajęła się innymi konkurencjami lekkoatletycznymi, takimi jak pchnięcie kulą, rzut oszczepem oraz rzut dyskiem. To właśnie one przyniosły jej sławę oraz uznanie na międzynarodowych arenach sportowych.
Swój pierwszy srebrny medal zdobyła w rzucie oszczepem podczas Mistrzostw Świata, a następne na kolejnych międzynarodowych zawodach. W 2019 r. ustanowiła nowy rekord świata w pchnięciu kulą w Dubaju (7,81 m).
Po obronie tytułu wicemistrzyni w Tokio, przeszła operację barku oraz długotrwałą rehabilitację, która uniemożliwiła jej powrót do uprawiania konkurencji rzut oszczepem.
Ostatnie pół roku spędziła na przygotowaniach w Wałczu, trenowała także w Jeleniej Górze na sali gimnastycznej, siłowni, wykorzystując każdą chwilę na doskonalenie formy. W Paryżu będzie rywalizowała z 7. zawodniczkami już 4 września w jej ulubionej konkurencji – pchnięciu kulą.
Zawodniczka, radna miasta Jelenia Góra od lat zaangażowana jest również w działania społeczne i integracyjne osób z niepełnosprawnościami. Wiele ze swoich medali przekazała również na cele charytatywne. Wyróżniona została m.in.: srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP, Złotą Honorową Odznaką Województwa Dolnośląskiego, a także tytułem “Sportowca bez Barier”.
Jej determinacja, hart ducha oraz osiągnięcia są z pewnością inspiracją dla wielu osób. Lucynie – życzymy dalekich pchnięć kulą!
Lucyna Kornobys oraz skoczek wzwyż Maciej Lepiato zostali chorążymi polskiej reprezentacji, będziemy mogli ich oboje zobaczyć podczas dzisiejszej ceremonii otwarcia.
Wraz z całym Zespołem Fundacji bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia, które jest z pewnością dla Lucyny wyjątkowe, bo podkreśla dorobek osiągnięć każdego sportowca oraz realizowanych działań na rzecz rozwoju sportu paralimpijskiego.
Życzymy powodzenia wszystkim sportowcom oraz ich trenerom. Trzymamy mocno kciuki i z niecierpliwością czekamy na starty, zwłaszcza naszych Paralimpijczyków!
Dołącz do nas #HascoKibicuje!
Zespół Fundacji Hasco-Lek