Już tylko 60 dni dzieli nas od najważniejszego sportowego wydarzenia – Paraolimpiady w Tokio. To wyczekiwane przez wszystkich sportowe święto zwieńczy okres wytężonych przygotowywań, przedłużonych nieco przez pandemię koronawirusa. Nie możemy doczekać się rozpoczęcia wspólnego kibicowania!
Tymczasem, przygotowaliśmy dla Was serię artykułów z których dowiecie się więcej nie tylko na temat igrzysk. Poznacie również bliżej tegorocznych paraolimpijczyków – podopiecznych Fundacji Hasco-Lek. Kolejne artykuły pojawiać się będą cyklicznie, aż do rozpoczęcia Igrzysk. Na początek przybliżymy wam ideę Paraolimpiady i opowiemy o jej historii.
Symbolika Igrzysk Paraolimpijskich
Czy wiecie, że symbolem ruchu paraolimpijskiego są trzy znaki Agito (łac. „Jestem w ruchu”)? Są one w kolorach najczęściej występujących we flagach świata: czerwonym, niebieskim i zielonym. Mottem ruchu paraolimpijskiego jest „Dusza w ruchu”.
Czy wiesz co tak naprawdę oznacza „olimpiada”?
Przede wszystkim określenie używane jest dla cyklu przygotowań zarówno olimpijskich, jak i paraolimpijskich. Jego zwieńczeniem są igrzyska, najpierw olimpijskie, a potem paraolimpijskie.
Kiedy odbyła się pierwsza Paraolimpiada?
Istotny wkład w rozwój ruchu paraolimpijskiego miał sir Ludwig Guttmann – neurochirurg, który uważał sport za sposób leczenia i rehabilitacji. Z jego inicjatywy w dniu otwarcia Igrzysk Olimpijskich, 28 lipca 1948 roku, na terenie szpitala w Stoke Mandeville odbyły się także zawody w łucznictwie dla inwalidów wojennych. Ten ruch sportowy zainicjował powstanie międzynarodowego związku – International Paralympic Comitee. Pierwsze Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się oficjalnie w Rzymie w 1970 roku.
Istnieje również ruch olimpiad specjalnych – środowisko związane ze sportem osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także z igrzyskami niesłyszących. Zarówno niesłyszący, jak i środowiska olimpiad specjalnych mają swoje odrębne władze i komitety.
Uczestnicy Paraolimpiady, zgodnie z ustaleniami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, startują w sześciu kategoriach niepełnosprawności: amputacja, porażenie mózgowe, niepełnosprawność intelektualna, wózek inwalidzki, niewidomi i les autres – sportowcy z niepełnosprawnością fizyczną, która nie dotyczy wcześniej wymienionych kategorii.
Kiedy odbył się pierwszy start Polaków?
Polska zadebiutowała na IV Igrzyskach w Heidelbergu, latem 1972 roku. Najlepszy wynik w kwalifikacji medalowej osiągnęła jednak podczas VI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Arnhem, w Holandii, w 1980 roku, zajmując drugie miejsce w tabeli medalowej. Polacy wywalczyli wtedy 75 medali złotych, 50 srebrnych i 52 brązowe. Podczas ostatnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, w 2016 roku, nasza reprezentacja zdobyła łącznie 39 medali, zajmując 10 miejsce w klasyfikacji medalowej.
W jakich dyscyplinach odbywa się sportowa rywalizacja?
Rywalizacja podczas Igrzysk Parolimpijskich odbywa się w 23 dyscyplinach, wśród których są sporty takie jak: parałucznictwo, paralekkoatletyka, boccia, parakajakarstwo, parakolarstwo, paraujeżdżanie, blind football, goalball, parateakwondo, parajudo, podnoszenie ciężarów, parawioślarstwo, parażeglarstwo, parapływanie, paratenis stołowy, parastrzelectwo, paraszermierka, parakoszykówka, rugby na wózkach, siatkówka na siedząco oraz paratriathlon. W Tokio po przerwie do rozgrywek powróci badminton. Odbędą się również rozgrywki deblowe.
Komu będziemy kibicować?
W dniach od 24 sierpnia do 5 września będziemy kibicować całej reprezentacji Polski, a w szczególności podopiecznym Fundacji Hasco-Lek: Lucynie Kornobys (pchnięcie kulą i rzut oszczepem), Marcie Piotrowskiej (skok w dal), parakajakarzom Jakubowi Tokarzowi, Kamili Kubas i Katarzynie Kozikowskiej oraz parapływakom Oliwii Jabłońskiej i Alanowi Ogorzałkowi.
Już dziś zapraszamy do kibicowania wspieranym przez Fundację Paraolimpijczykom. Mocno trzymamy kciuki za spełnienie najważniejszych sportowych marzeń! Dołącz do Nas! #HascoKibicuje