W najbliższy piątek blisko 300 studentów Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej weźmie udział w wykładzie organizowanym z okazji Europejskiego Dnia Mózgu. Fundacja „HASCO-LEK” wspiera projekt jako partner strategiczny.
W najbliższy piątek o godzinie 11:00 w Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej odbędzie się kolejne w tym roku akademickim spotkanie Polskiej Akademii Dzieci. Blisko 300 małych studentów w wieku 6-12 lat weźmie udział w wykładzie, którego temat związany jest ze zbliżającymi się obchodami Europejskiego Dnia Mózgu. W zajęciach udział biorą uczniowie szkół podstawowych z Wrocławia i okolic, w tym również podopieczni Fundacji.
W pierwszej części spotkania 10-letni Tomek Markowski opowie swoim rówieśnikom o tajemnicach naszego mózgu, jednocześnie próbując odpowiedzieć na pytanie „Czy mózg to komputer wszech czasów?”. W swoim wystąpieniu zwróci uwagę m.in. na budowę, funkcje, oraz higienę mózgu, zdradzi niektóre techniki i ćwiczenia pamięci. Zaprezentuje także sylwetki wybitnych naukowców oraz podzieli się ciekawostkami dotyczącymi m.in. ilości dziennie zapamiętywanych przez człowieka informacji w porównaniu z najnowszymi komputerami. Podczas najbliższego piątkowego spotkania gościem specjalnym będzie neurolog dr nauk med. Katarzyna Mariańska. Ekspertka pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu na Oddziale Neurologii Dziecięcej, a także współpracuje z Centrum Psychoprofilaktyki i Psychoedukacji oraz publikuje w czasopismach medycznych.
Poprzednie spotkanie Polskiej Akademii Dzieci związane było z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W trakcie wydarzenia rozstrzygnięty został międzyszkolny konkurs oratorski, zorganizowany został kiermasz książek, a Agatka Gut – młoda ekspertka zachęcała dzieci do czytania książek. Największe zainteresowanie wzbudził wykład jednego z najbardziej popularnych językoznawców prof. Jana Miodka, który opowiedział młodym słuchaczom o języku dzieci i dorosłych oraz zasadach języka polskiego panujących w mowie i piśmie.